Historia

W 1962 roku sekcję LA w KS „Pogoń” Ruda Śląska założyli Konrad Wyleżoł i Norbert Czepala. Opiekunem i kierownikiem grupy został Józef Spałek – pracownik Huty „Pokój” pełniącej mecenat nad klubem. Dla celów LA wybudowano stadion sportowy. Krótko po otwarciu szkody górnicze uniemożliwiły organizację zawodów sportowych na tym obiekcie. W 2003 roku stadion został przejęty przez Miasto Ruda Śląska. Mimo trudnych warunków treningowych zawodnicy osiągali i nadal osiągają sukcesy w Mistrzostwach Polski i zawodach międzynarodowych:

  • Krystyna Sładek – rekordzistka Polski w biegu na 1500m (1970)
  • Wojciech Theiner – wielokrotny Mistrz Polski, Wicemistrz Europy Juniorów w skoku wzwyż (2005)

W KS „Pogoń” pierwsze kroki w lekkiej atletyce stawiała Zuzanna Radecka – olimpijka z Sydney i Aten, brązowa medalistka Mistrzostw Europy w sztafecie 4x400m. Zawodnikiem był również Prof. Janusz Iskra – kierownik katedry sportów indywidualnych AWF Katowice, trener kadry narodowej płotkarzy.

Legendą klubu jest niewątpliwie Henryk Kopeć – zawodnik, trener, wychowawca wielu zawodników, którzy po zakończeniu kariery sportowej rozpoczęli pracę z młodzieżą zarówno w klubie jak i w szkołach. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika sekcji, a obecnie wspiera działalność klubu jako działacz. Inni zasłużeni dla klubu to: Andrzej Stawowy – trener skoków, Stanisław Masoń – kierownik sekcji, Róża Wieczorek – trenerka rzutów i wielu innych.Kilkunastu nauczycieli wychowania fizycznego w Rudzie Śląskiej to byli zawodnicy sekcji LA.

28.06.2003 sekcja uzyskała samodzielność organizacyjną powołując Towarzystwo Lekkoatletyczne „Pogoń” Ruda Śląska. Pierwszym Prezesem został wybrany Piotr Prencel. Od tego czasu klub stale się rozwija współpracując z SPS 15 i Gimnazjum nr 9. W szkołach tych uczy się około 150 adeptów lekkiej atletyki w klasach o profilu LA.

W listopadzie 2007 odbyło się walne zebranie członków, na którym ponownie wybrano Piotra Prencla na Prezesa. Członkami Zarządu zostali: Wojciech Kołodziej – Wiceprezes, Czesław Jonda – Sekretarz, Władysława Bieniek, Katarzyna Miłkowska, Dorota Stępień – Członkowie Zarządu. Komisja Rewizyjna w składzie: Henryk Kopeć, Katarzyna Szudy, Wojciech Chromy i Piotr Palacz.

Od września 2008 klub posiada status Organizacji Pożytku Publicznego o numerze KRS: 0000313833.

2010 rok to jeden z najlepszych w dotychczasowej historii klubu. Czterech zawodników występowało w reprezentacji Polski. August Jakubik i Adam Jagieła uczestniczyli w Mistrzostwach Świata w biegu 24h. Angelika Stępień i Kamil Gołkowski startowali w Moskwie w eliminacjach do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży. Zdobyliśmy 9 medali mistrzostw Polski w tym: Kamil Gołkowski – brązowy hala 1000m, złoty przełaje 3000m, srebrny OOM 1500m i brązowy 4x400m OOM, Angelika Stępień – złote medale OOM na 100m, 200m i w sztafecie 4x400m, Adam Jagieła – złoty medal MP w biegu 24 godzinnym, Martyna Puschhaus – bązowy medal na 800m i złoty w sztafecie 4x400m podczas OOM. Złote medale w sztafecie 4x400m zdobyły również Beata Hetmańczyk i Marta Węgler, a brązowe Paweł Prencel, Filip Jonda i Patryk Niszczuk.

2011 rok to dalsze pasmo sukcesów. Złote medale Kamila Gołkowskiego i Angeliki Stępień oraz brązowy Martyny Puschhaus podczas Halowych Mistrzostw Polski Juniorów. Świetny występ w Toruniu, gdzie ponownie Angelika i Kamil byli bezkonkurencyjni. Do tego brąz sztafety dziewcząt 4x400m.

Jeden z największych dotychczasowych sukcesów to IV miejsce w sztafecie 4x100m i VII miejsce w biegu na 100m Angeliki Stępień podczas Mistrzostw Europy w Tallinie.

W listopadzie 2011 odbyło się walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze. Nowym członkiem Zarządu został wybrany i Michał Sitarski.

Rok 2012 to jubileusz 50 – lecia klubu. Z tej okazji 15 września na stadionie MKS-MOS „Płomień” Sosnowiec odbył się miting lekkoatletyczny. Zawody stały na wysokim poziomie. W kilku konkurencjach zawodnicy uzyskali wartościowe rezultaty. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe.

09 listopada w Miejskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta Gala Lekkoatletyczna. Wśród zaproszonych gości Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic, Wiceprezydent Anna Krzysteczko, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Witold Hanke, Wiceprezes PZLA Zbigniew Polakowski, Prezes ŚlZLA Jacek Markowski oraz ponad stu zawodników.

Z okazji jubileuszu wręczono 21 statuetek dla najlepszych zawodników, trenerów i wybitnych postaci. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

WYBITNY ZAWODNIK/ZAWODNICZKA

STĘPIEŃ ANGELIKA, THEINER WOJCIECH, PUSCHHAUS MARTYNA, NOWAK MARTYNA, KACZMARCZYK DANIEL, SŁADEK KRYSTYNA, ŻUR PIOTR, JAKUBIK AUGUST, GOŁKOWSKI KAMIL, FALASA AGNIESZKA

WYBITNY TRENER

STAWOWY ANDRZEJ, WITEK ELŻBIETA, KOTULSKI KRZYSZTOF, PRENCEL PIOTR, JONDA CZESŁAW

WYBITNA OSOBOWOŚĆ

ISKRA JANUSZ, ANDRES JANUSZ, RADECKA-PAKASZEWSKA ZUZANNA, WIECZOREK RÓŻA, MAŁEK ERYK

 ”MISTRZ”

KOPEĆ HENRYK

16 marca 2013 roku medalem 90 – lecia ŚlZLA zostali wyróżnieni byli i obecni członkowie naszego klubu: Henryk Kopeć, Andrzej Stawowy, Paweł Musioł, Janusz Iskra, Czesław Jonda i Piotr Prencel.